Targi Książki

W dniach 18-21 maja odbyły się coroczne Warszawskie Targi Książki. Są to dni, w których na naszym Stadionie Narodowym różne wydawnictwa prezentują swoją ofertę. Takie miejsca zdecydowanie powinny odwiedzić mole książkowe, ale nie tylko. Na targach książki możemy znaleźć książki od przygodowych i kryminalnych, poprzez propozycje dla dzieci i młodzieży, ale też książki kulinarne. Można poznać i zakupić także pozycje w językach obcych. Co roku na to wydarzenie przyjeżdżają tysiące ludzi, nie tyko z Polski, ale też z innych krajów. W tym roku my, uczniowie Gimnazjum nr 2, mieliśmy możliwość uczestniczenia w tej imprezie – i to aż przez dwa dni.
W pierwszym dniu Targów na wycieczkę wyruszyły klasy 1b i 1c. Wyjechaliśmy sprzed szkoły autokarem i już po około godzinie byliśmy na miejscu. Wszyscy byli w bardzo dobrych humorach i panował miły nastrój. Podczas zwiedzania stoisk zobaczyliśmy wiele ciekawych gier i książek. Każdy z nas mógł wybrać swoją trasę i to, co go interesuje. Całe targi zajmowały bardzo duży obszar. Wokół widowni stadionu ciągnęły się stragany z ogromną ilością książek, książeczek, gier, plakatów i różnych gadżetów. Było w czym przebierać! Mieliśmy dwie godziny na szukanie, oglądanie, wybieranie i kupowanie książek. Choć były w promocyjnych cenach, i tak wielu z nas narzekało na brak gotówki.
Targi mają nas zachęcić do czytania książek, zainteresować czytaniem, każdy może znaleźć coś dla siebie. Założony cel został z pewnością zrealizowany, co widać było po tłumach, które przybyły na to wydarzenie. Przez ponad dwie godziny mogliśmy swobodnie wędrować wokół stadionu, szukając swojego typu. W międzyczasie oczywiście niektórzy trochę zgłodnieli - żaden problem. Jeśli komuś burczało w brzuchu, mógł zejść na widownię stadionu i coś przekąsić. Ale najważniejsza tego dnia była książka. Gdy wychodziliśmy ze stadionu, widzieliśmy wiele osób dźwigających swoje ciężkie zakupy. Na zewnątrz, poza stadionem, również było dużo straganów, których jeszcze rano nie było. Książki były dosłownie wszędzie, to był prawdziwy Dzień Książki, jej Królestwo! Wróciliśmy do szkoły z uśmiechami na twarzy, bo to był miło spędzony dzień.
Drugi dzień Warszawskich Targów Książki był również niezwykle ciekawy. Tym razem Stadion Narodowy odwiedzili uczniowie klasy 1d i klas drugich. Chętnych było wielu, nie każdy mógł pojechać. Dlaczego? Oto wyjaśnienie: „Chcę być kimś! Czyli jak osiągać cele w czasach, gdy wszyscy dookoła mają wywalone.” – ten tytuł może zainteresować każdego, kto myśli o własnym rozwoju. Uczniowie Gimnazjum nr 2 wzięli udział w spotkaniu z autorem książki. Warsztaty z panem Michałem Zawadką odbyły się również w ramach Warszawskich Targów Książki. Autor mówił między innymi o tym, że najważniejszą osobą  dla nas jesteśmy my sami i dlatego powinniśmy dbać o to, żeby się rozwijać, żeby nie zawieść „gościa w lustrze”. To, co w naszym życiu jest dobre, zawdzięczamy naszej ciężkiej pracy a nie przypadkowi, więc powinniśmy mówić, że coś zrobiliśmy a nie, że się udało nam się to zrobić. Problem nazywajmy wyzwaniem i szukajmy rozwiązania, i nie mówmy, że się nie uda. Pan Zawadka wspomniał też o słoiku szczęścia. Każdego dnia powinniśmy na karteczkach pisać, co zrobiliśmy dobrze. Kiedy przyjdzie trudny moment wyjmuje się te karteczki i czyta po to, żeby się wzmocnić duchowo.
Spotkanie było bardzo ciekawe i zapewne niektóre z tych słów pozostaną w nas, pomagając nam podejmować decyzje i dokonywać właściwych wyborów.
Maksymedialna Justyna Kuza, kl. 1b