Wigilia

Są w roku takie dni, które bywają magiczne. To oczywiście święta Bożego Narodzenia. Każdy z nas przeżywa je przede wszystkim w domu, w rodzinnym gronie. Szczególnie ważnym dla nas dniem jest wigilia, gdy łamiemy się opłatkiem i składamy sobie życzenia. My, uczniowie, spędzamy w szkole bardzo dużo czasu, to jest nasz drugi dom. Chociaż w te świąteczne dni nie mamy lekcji, to tak jak w naszych domach organizujemy w ostatni szkolny dzień wigilię. Mamy wigilię szkolną, gdzie nauczyciele i uczniowie składają sobie życzenia i wigilie klasowe, kiedy w swoim gronie siedzimy przy wspólnym stole. Trzy dni przed tegorocznymi świętami spotkaliśmy się na wigilii. Był to cudowny czas spędzony w gronie koleżanek i kolegów. Panowała rodzinna i ciepła atmosfera. Rano prawie każdy z nas przyniósł coś do jedzenia. Nie chodzi tu o jakieś zwykłe jedzenie, ale takie, jakie wypada jeść podczas wigilii! Tradycyjnie były śledzie, pierożki, barszcz, ale także pierniczki. Wszystko po to, aby w tym dniu zapomnieć o kłótniach, sporach i cieszyć się tą wspólnie spędzoną chwilą. Zaczęliśmy od podzielenia się opłatkiem i złożenia sobie życzeń. Po tej niezwykłej chwili mogliśmy usiąść do suto zastawionego stołu (złożonego ze szkolnych ławek) i zajadać się wszystkimi potrawami. To była naprawdę prawdziwa uczta wigilijna. No może nie było pewnego pana z brodą i wielkim worem, ale nawet o tym nie myśleliśmy, bo czekała nas inna przyjemność. Po godzinie świętowania w klasowym gronie przeszliśmy do sali gimnastycznej, gdzie uczestniczyliśmy w jasełkach. Nie były to zwyczajne jasełka, ponieważ przedstawiło je nasze powstałe w tym roku koło teatralne. Myślę, że wszystkim się podobał ten świąteczny występ. Po skończonych jasełkach zaśpiewaliśmy kolędę i wszyscy mogli złożyć świąteczne życzenia już nie tylko osobom ze swojej klasy, również innym koleżankom, kolegom, nauczycielom. To były wyjątkowe chwile spędzone w ciepłej atmosferze i pewnie jeszcze długo zostanie ona z nami.
Maxymedialna Justyna Kuza