Wycieczka - Majdanek

Ostatnia wycieczka uczniów klas trzecich odbyła się na obrzeża Lublina, a dokładnie do Państwowego Muzeum  na Majdanku. W tym miejscu oraz w wielu innych tego typu mordowano w czasie II wojny światowej ludzi różnych narodowości.  Wstępem do naszej wycieczki było obejrzenie  prezentacji o kilku osobach, które jako dzieci były na Majdanku więźniami. Po zakończeniu krótkiego seansu rozpoczęliśmy główną część naszej wycieczki, czyli zwiedzanie muzeum. Pierwszym punktem naszej wędrówki był pomnik. Przerażający, a jednocześnie fascynujący swoimi kształtami oraz wielkością. Ta budowla ma znaczenie symboliczne: ostrzeżenie dla wszystkich i znak, że ci, którzy tam byli, przekroczyli wrota obozu -weszli do prawdziwego piekła. Przechodząc przez ogromny teren widzieliśmy wiele. „Szpital”, w którym bardziej szkodzono więźniom, niż ich leczono. „Łazienki” dla ofiar- rzędy pryszniców, które w czasie wojny lały na więźniów na przemian zimną wodę i wrzątek. Pomieszczenie, w którym były czyszczone ubrania jeńców ( tak zwane pasiaki). Przerażające komory gazowe. Następnym miejscem, do którego się udaliśmy to baraki, w których mieszkali więźniowie. W pierwszym z nich znajdowała się symboliczna wystawa, ukazująca nadzieje ludzi- świecące żarówki, oraz wolę nazistów- otaczający je drut kolczasty. Drugi barak był wypełniony wielkimi stosami butów. Jak później się dowiedzieliśmy były to buty wszystkich ofiar Majdanka. Ostatni, który odwiedziliśmy, był przeciętnym barakiem, w którym mieszkało około trzysta osób a miejsca było o wiele za mało.  Niesamowitym w tym miescu wydawał się nam pomnik, pokazujący trzy odlatujące orły. Miały być symbolem władzy Trzeciej Rzeszy, ale dla jeńców te same orły były symbolem nieutraconej nadziei, myśli, że kiedyś będą wolni jak te ptaki. Końcowy etap naszej podróży był najbardziej przerażający. Poznaliśmy tajemnicę„krwawej środy”. Widzieliśmy też krematoria.  Dzięki tej wycieczce dowiedzieliśmy się dużo o cierpieniu i panującej śmierci w obozach koncentracyjnych. Poznaliśmy przerażającą też możliwość wykorzystania człowieka.

Wiele nauczyliśmy się, będąc w tym miejscu. Najlepszą według mnie puentą wycieczki jest cytat, widniejący na Mauzoleum „Nasz los waszą przestrogą”.

Maksymedialny Aleks Mitroo