Tydzień Talentów - spotkanie z doktorem Jackiem Gralewskim

Z okazji Tygodnia Talentów mieliśmy zaszczyt gościć w naszym gimnazjum doktora Jacka Gralewskiego zajmującego się psychopedagogiką kreatywności. Psychopedagogika kreatywności to unikatowa specjalność przygotowująca pedagogów do pracy z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi w zakresie identyfikacji, stymulowania i wspierania zdolności twórczych, polecana szczególnie dla osób lubiących twórcze wyzwania. Osoby zajmujące się tą dziedziną zdobywają wiedzę i umiejętności potrzebne do diagnozowania zdolności i postaw twórczych, prowadzenia treningów twórczości i animowania inicjatyw ukierunkowanych na rozwój kreatywności.
Doktor Jacek Gralewski poprowadził krótkie spotkanie z uczniami naszej szkoły. Uświadomił nam, na czym polega praca naukowca oraz dlaczego jesteśmy zazwyczaj sceptycznie nastawieni do nieznanych nam rzeczy. Opowiedział też krótko o Uniwersytecie Jagiellońskim. Dowiedzieliśmy się, że praca naukowca nie jest taka prosta, jak nam wszystkim się może wydawać. To, co wypracowują naukowcy, to za każdym razem coś całkowicie odmiennego, nowego, oryginalnego. Zadawaliście sobie kiedyś pytanie, kto wymyślił chleb? Jeżeli tak, to na pewno niewielu z was. Bardziej interesuje nas coś niecodziennego, ale znanego, ponieważ często boimy się nowości. Nasze życie potrafi być skomplikowane i nie rozumiemy wielu sytuacji czy problemów. Doktor Gralewski uświadomił nam, że dobry naukowiec powinien pokazać wszystkim, jakie znaczenie ma dla ludzkości jego wynalazek, mieć szacunek, wykonywać jak najlepiej swoją pracę i nie zapominać, że wszystko, co nowe, powinno być również przydatne. Na koniec spotkania pan doktor przeprowadził z nami krótkie doświadczenie. Wybrał dwie dwuosobowe grupy. Każda dostała miarkę budowlaną oraz kątownik stolarski. Grupy miały za zadanie zmierzyć wzrost pozostałych członków spotkania. Musiały same wymyślić, jaką metodą to zrobią. Jak się później okazało, obydwie grupy robiły to błędnie... Warsztaty zakończyliśmy wspólnym zdjęciem z naszym gościem. Z niecierpliwością czekam na następne zaskakujące osoby i kolejną wiedzę do zdobycia.
Maxymedialna Oliwia Włodarska, kl. 1c