Dzień Pluszowego Misia

Słowo "miś" kojarzy się nam z dzieciństwem. To oczywiste, ale mięciutkim pluszakom nie oprze się niejeden dorosły. W naszym gimnazjum świętowaliśmy Dzień Pluszowego Misia - święto wyjątkowe... Jak dowiadujemy się z portali internetowych, pierwszy miś maskotka powstał 114 lat temu. Dzień Pluszowego Misia to święto stosunkowo nowe - zostało ustanowione 25 listopada 2002 roku, w setną rocznicę powstania tej popularnej maskotki. Z powstaniem pluszowego misia wiąże się legenda sięgająca 1902 roku. Prezydent Stanów Zjednoczonych Theodore Roosevelt podczas polowania nie zgodził się na odstrzelenie małego niedźwiadka. Sprawę opisał dziennik "Washington Post" i powstała karykatura prezydenta, który broni misia. Historię tę postanowił wykorzystać właściciel sklepu z zabawkami na nowojorskim Brooklynie Morris Mitchom. Na cześć prezydenta nazwał misia "Teddy's Bear" (Teddy – od zdrobnienia imienia Theodore). Zgodę na wykorzystanie imienia wydał sam prezydent USA, stwierdzając: „Nie sądzę, żeby moje imię było wiele warte w tym niedźwiedzim interesie”. Roosevelt bardzo się mylił - do dziś pluszowego misa nazywamy „Teddy Bear”, a maskotka stała się niekwestionowanym królem zabawek.
Już rano, wchodząc do szkoły, mogliśmy natknąć się na misie! Pluszowe maskotki były wszędzie... pluszowe stroje, mięciutkie kapcie i oczywiście miś pod pachą! Prawie wszyscy uczniowie wzięli ze sobą oprócz książek i zeszytów pluszowego przyjaciela - tego mniejszego czy też większego, a czasami ogromnego. W tym dniu odbywał się konkurs w ramach trwającej przez cały rok szkolny w naszym Ligi Klasowej. Polegał na tym, by jak najwięcej osób przyniosło swoją maskotkę, towarzyszącą nam podczas lekcji. Co prawda najczęściej konkursy polegają na zaciętej walce, ale ten był zupełnie inny. To była prawdziwa frajda przynieść do szkoły swojego pluszaka i sam fakt, że nie codziennie mamy przy sobie naszych mięciutkich towarzyszy sprawiał, że to konkurs nie był najważniejszy. Wszyscy w dobrych humorach i z takimi uśmiechami, jakie posiadają nasze misie, spędziliśmy bardzo miło ten dzień. Było ciepło, wesoło i przyjaźnie. W taki sposób uczciliśmy przyjaciół naszego dzieciństwa.
Maxymedialna Justyna Kuza, kl. 1b