Nawigacja

Wiadomości

CO CIEKAWEGO DZIEJE SIĘ W SZKOLE?

Malowanie na szkle

19 marca 2014 roku grupa 32 uzdolnionych artystycznie uczniów miała okazję do poznania sztuki folkloru podczas wycieczki do muzeum etnograficznego w Warszawie. Jak miało się okazać ten dosyć niepozorny budynek skrywa wiele rozmaitych pamiątek kultury ludowej. Co więcej w tym samym miejscu została przygotowana lekcja malowania na szkle, dzięki której nasi twórcy mogli wykazać się kolejnym talentem.
                Pierwsza sala, którą zwiedziliśmy zawierała przeróżne eksponaty z wielu dziedzin sztuki: począwszy od haftów, przez rzeźby, a skończywszy na intrygujących malowidłach. Ogrom sposobów przedstawiania piękna zadziwiał nie tylko uczniów, ale również obecne nauczycielki, które starając się zebrać wszystkie możliwe informacje postanowiły je udokumentować na zdjęciach. Tym samym tropem poszli również niektórzy podopieczni, zarówno zapełniając swoją pamięć jak i aparatów nowymi informacjami.
                Następna wystawa była poświęcona ludowej muzyce,  znajdowały się w niej nie tylko repliki, ale także autentyczne instrumenty z informacjami dotyczącymi ich pochodzenia, czy powstania. Dodatkowo istniała możliwość posłuchania brzmienia  każdego z nich.
                Kolejna sala przedstawiała sztukę żydowską. W niej można było zapoznać się z zarówno typowymi symbolami dla tej społeczności takimi jak: gwiazda Dawida, Tora, czy menora, ale także z ubiorem, obrazami i domowymi ozdobami.
                Ostatnia sala była wypełniona zarówno odzieniem zakładanym niegdyś codziennie, jak i tym które można było zobaczyć podczas świąt. Niektóre stroje szokowały, a inne przypominały te niegdyś noszone w różnych regionach naszego kraju. Z kolei w jednej z pomniejszych salek znajdowała się twórczość świąteczna np. pisanki, oraz wazoniki i wycinanki. W innej zaś były  dziecięce zabawki sprzed lat.
                Kulminacyjnym punktem wycieczki okazała się być lekcja malowania na szkle. Podczas niej wszyscy uczniowie z pełnym zaangażowaniem przelewali swoją twórczość na przeźroczystą płytkę. Wśród dostępnych wzorów znajdowały się m.in. pawie, bociany, Janosik, a także aniołki . Zanim jednak mogli tego dokonać pracownik muzeum wspomniał o historii, a także o ogólnych zasadach tej ciekawej sztuki.
                Podczas powrotu do szkoły wszyscy wspominali jeszcze dokonane dzieła malarskie. Niektórzy odkryli swój nowy talent, a inni spróbowali czegoś nowego. Niemniej jednak wycieczki takie jak ta rozwijają młodzież i ich kreatywność, która jest niezbędna w dzisiejszym świecie.
 
                                                                                                                                                             Kacper Kurowski

 

Napisz do nas

Jeśli masz jakieś pytania do naszej szkoły, wyślij wiadomość przy użyciu formularza kontaktowego.
Imię*:
Nazwisko*:
Twój e-mail*:
Pytania, uwagi*:
Proszę przepisać tekst z obrazka*:
wczytywanie danych z serwera, proszę czekać
* oznacza pole wymagane

Szukaj nas na facebooku

Mapa